https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
Jak se posílá doporučený dopis | JakSprávně.cz

Jak se posílá doporučený dopis


Pošta s příslibem doporučeného psaní odpovídá za zničení, či ztrátu zásilky až do výše 760 Kč. Navíc lze zásilku pohodlně sledovat až do místa jejího doručení. K tomu slouží aplikace, nebo lze jednoduše zjistit polohu balíčku na webu České pošty a na jejich bezplatném telefonním čísle 800 177 889.

Jak poslat doporučený dopis

A teď vysvětlím, jak se vlastně takové doporučené psaní posílá. Obálku, či drobný balíček dobře zajistíte proti poškození, či neplánované ztrátě části zásilky. Potom se s ním můžete vydat rovnou na kteroukoliv poštu. Tady si pohodlně můžete vyplnit adresáta, kterému dopis posíláte. Adresa by se měla nacházet v pravé spodní čtvrtině obálky a neměly by v ní chybět údaje jako je jméno adresáta, ulice, město a městská část a v neposlední řadě poštovní směrovací číslo. Pokud posíláte adresátovi psaní poprvé a nejste si jisti poštovním směrovacím číslem, úřednice na přepážce vám jistě poradí. Pokud jste vyplnili správně adresáta, nezapomeňte uvézt svou adresu se všemi nezbytnými údaji do levého horního rohu dopisu. To proto, aby se zásilka v případě nezastižení adresáta, či jiném problému vrátila vám do rukou.

Podací lístek

Dopis by byl hotový. Ale je zde ještě jedna podstatná věc. Je třeba vyplnit „Podací lístek“. Ten najdete u každé přepážky České pošty. Potom, co si ho dobře prohlédnete, zjistíte, že zde najdete ty samé údaje, které jste uvedli na dopise. Tedy údaje o odesílateli a adresátovi. Ty pečlivě znovu přepište. Údaje které jsou označeny hvězdičkou, jsou nepovinné a nemusíte je proto vyplňovat. Políčka podacího lístku, jako „Dobírka Kč“, „Udaná cena Kč“ a všechny údaje ve spodní tabulce včetně Druhu zásilky nevyplňujete. Tyto políčka již vyplní zaměstnanec České pošty.

Na poštu k přepážce

S hotovým podacím lístkem a dopisem pak jednoduše vystojíte řadu na poště, předáte jej paní na přepážce a za danou zásilku zaplatíte. Úřednice vám ještě potvrzený podací lístek vrátí s dalšími údaji o zásilce jako stvrzenku. Tu si uschovejte jako potvrzení odeslání zásilky. Pokud by se jednalo o oficiální dokument, který zasíláte doporučenou poštou, mohl by se vám ještě hodit.

Cena

Cena doporučeného psaní je různá. Ceník této služby se orientuje podle hmotnosti odesílaného dopisu, který se při 2 kilogramech může vyšplhat až na cenu 60 Kč. Kromě tohoto můžete zaplatit i za různé doplňkové služby, které jsou ke spolehlivému doporučenému zaslaní dopisu brány jako nadstandard. Jedná se například o „Dodejku“, „Dobírku“, či „Doručení do vlastních rukou adresáta“.

Pokud si i tak s posláním doporučeného psaní nevíte rady, zkuste se zeptat zkušených úřednic na poště. Jistě vám rády poradí co a jak s dopisem máte udělat.

Související články

Diskuse

Jméno:
Text:
Loňský rok:
Diskuse neobsahuje žádný příspěvek
Zobrazena strana 1 z 1 celkem