https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
Jak správně vytáhnout klíště + video | JakSprávně.cz

Jak správně vytáhnout klíště + video


Snad každý z nás měl někdy přisáté klíště. Jelikož tito paraziti přenáší některé vážné nemoci
jako jsou klíšťová encefalitída nebo lymbská borelióza, je dobré vědět jak klíště správně vytáhnout,
tak aby k nákaze nedošlo, nebo aby se riziko nákazy minimalizovalo.

Kromě odstranění klíštěte je dobrá už i samotná prevence proti přisání klíštěte. Takže jenom zopakujeme rady, které už většina z Vás zná.

  • dlouhé kalhoty, dlouhé rukávy (ideálně světlé barvy), na takovém oblečení je lehčí klíště už i zahlédnout a případně tak odstranit
  • repelent - pokud se chystáme do lesa, je dobré se nastříkat repelentem, který Vás kromě klíšťat bude chránit i proti komárům
  • vitamín B - někde se uvádí jako prevence chycení klíštěte, užívání vitamínu B (např. v kvasnicích), s tím že to pomáhá odpuzovat klíšťata

1. Rychlost odstranění

Ne nadarmo se říká, že byste se měli po každé procházce lesem nebo vysokou trávou prohlédnout. Včasné odhalení a správné odstranění klíštěte minimalizuje možnost nákazy. Pamatujte, že pokud klíště odstraníte do 24 hodin od přisání (většinou je to i doba během které klíště ani necítíte a nijak vás nesvědí), je tu šance že i nakažený parazit na Vás nemoc nepřenese. Po každé takové procházce sebe a svoje děti pořádně prohlédněte.

2. Desinfekce

Před odstraněním klíště desinfikujte, použijte desinfekci s vysokým obsahem lího nebo jódu (např. Jodisol), pokud žádnou desinfekci doma nemáte, poslouží dobře i slivovice, vodka nebo třeba kolínská. Snížíte tak riziko nákazy při dalším kontaktu s klíštětem. Určitě klíště nezakapávejte olejem nebo mýdlem, jak nást to učily naše babičky, hrozí, že by se klíště začalo dusit, mohl by vyvrhnout obsah svých útrob a přenést bakterie boreliózy.

3. Odstranění

Odstranění speciální kartičkou
Karta se prodává v lékárnách a s jejím použitím je odstranění nejjednodušší. Klíště se jednoduše podebere a vytáhne, podívejte se na video dole.Odstranění pinzetou
Klíšte chyťte za hlavičku (co nejblíže kůže), kývejte s ním zleva do prava a lehce táhněte. Moc ho nemačkejte, aby se neroztrhlo. Nedoporučuje se ani točit s nim podle ani proti směru hodinových ručiček (klíště není zašroubované, ale zakousnuté).

Pokud by klíštětí zůstaly po odstranění ve vaší kůži kusadla, nepanikařte, samotnými kusadly se už infekce nepřenáší, a tělo si s němi poradí stejně jako s obyčejnou třískou. Po vytažení místo opět desinfikujte.

4. Zničení klíštěte

Pokud jste klíště vytáhnuli, je důležité i bezpečně se ho zbavit. Úplně nejlepší je poslat jej na laboratorní rozbory, kde Vám zjistí zda klíště bylo v pořádku nebo zda bylo něčím nakaženo, více informací o těchto testech najdete zde. Pokud se Vám nechce posílat jej na rozbory zabalte ho do toaletního papíru a jednoduše spláchněte do záchodu. Klíště nepalte, ani nerozmačkávejte nechtem, zbytečně tak hrozí že praskne a nákaza se rozšíří.

Související články

Diskuse

Jméno:
Text:
Loňský rok:
Diskuse neobsahuje žádný příspěvek
Zobrazena strana 1 z 1 celkem