https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
Jak správně uvázat kravatu + video | JakSprávně.cz

Jak správně uvázat kravatu + video


Každý chlap by měl umět uvázat kravatu, na světě existuje okolo 200 různých uzlů, ale prakticky se jich používá pouze několik. V článku se budeme věnovat 3 nejzákladnějším způsobům, ale stačí když budete umět uvázat ten nejjednodušší, i tak budete v dnešní době patřit k vyjímkám, schopnost uvázat kravatu se postupně vytrácí a s tím jak se společenské oblečení nosí v podstatě už jenom na svatby a plesy, umí uvázat kravatu méně a méně můžů (samozřejmě existují muži, kteří kravatu potřebují i v povolání, takoví Vám opravdu uvážou kravatu i o půlnoci).

Historie kravat sahá asi 300 let do minulosti, kdy chorvatská armáda přijela do paříže a její vojáci měli na krku šátky podobné dnešním kravatám, brzy poté tenhle doplněk přejali samotní francouzi. Název ovšem pochází ze slova "la Croate" z kterého se vyvinulo "la cravatte", odtud potom kravata. Podle historiků ani módních návrhářů nikdy neměla kravata žádný praktický účel, vždy šlo pouze o módní doplněk oblečení (případně uniforem), budeme jim tedy věřit.

Při vázání by měly být dodrženy některé zásady. Kravata by měla být uvázána především pevně a tak aby se v průběhu večera neuvolňovala, pokud jste si vybrali
symetrický uzel, pak by měl být opravdu symetrický (obě strany uzlu by měly vypadat stejně) a kravata by měla být uvázána tak, aby její spodní cíp do sahoval až k pasu (tohle pravděpodobně úplně netrefíte, ale měli byste se o to přinejmenším snažit). Samozřejmě by pak kravata měla ladit s košilí, doplňky, šaty partnerky nebo doplňky partnerky. Tady už ovšem záleží na tom, zda jdete sám nebo s partnerkou a samozřejmě i na Vašem vkusu, vybrání správné kravaty necháme na módních návrhářích, pouze bych Vám doporučil, brát do slim obleku slim kravatu.

Podívejme se na základní způsoby vázání kravat

Four in Hand (jednoduchý uzel)

Je to nejjednodušší způsob, tenhle byste měli zvládnout během chviličky a určitě byste se jej měli naučit, pakliže všechny ostatní uzly zapomenete vázat, na tenhle způsob si určitě vzpomenete a může Vás zachránit. Jedná se o mírně asimetrický uzel, který se dostává do módy opět v poslední době, hodí se ke všem kravatám a košilím, ale není tak slavnostní a hodí se na běžné (casual) nošení. Na následujícím videu se můžete podívat jak správně uvázat kravatu uzlem Four in Hand

Windsdorf

Windsdorf je široký symetrický uzel, tím že je široký, vypadá slavnostněji, proto se doporučuje spíše na plesy, obřady a vyjmečné příležitosti typu svatba. Je poměrně mohutný a kravata tak více vyniká. Podívejte se jak uvázat windsdorf.

Polovicni windsdorf (Manhattan)

Je odlehčená varianta widsdorfu, je mu podobný, obsahuje pouze o jedno podvázání méně, takže není tak velký a mohutný. Zatímco Winsdorf doporučujeme spíše na slavnostnější příležitosti, jeho poloviční verze je mnohem univerzálnější a hodí se v podstatě kamkoliv. Jak správně uvázat poloviční windsdorf se můžete podívat zde.

Související články

Diskuse

Jméno:
Text:
Loňský rok:
Diskuse neobsahuje žádný příspěvek
Zobrazena strana 1 z 1 celkem