https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
more best swiss high quality good quality.
https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
Jak správně lyžovat + video | JakSprávně.cz

Jak správně lyžovat


Lyžování je vzrušující sport, který může přinášet spoustu adrenalinu tím, že umožňuje člověku frčet z kopce po páru lyží neuvěřitelnou rychlostí. Pokud jste vždy chtěli vyzkoušet lyžování, ale ještě neměli příležitost, může Vám tato příručka vám pomoci začít. Samozřejmě, že v žádném případě nahrazuje skutečné lekce Bavte se a lyžujte!

Nebojte se instruktorů

I když to nemusí být první volbou pro každého, protože mohou být drahé a někdy nejsou zábavné, je pravděpodobně nejrychlejší způsob, jak získat základy lyžování. Podívejte se na výuku začátečníků, které jsou nabízeny v lyžařských střediscích a horách.

Nazujte lyžáky

Budete muset najít tu správnou velikost bot. V klidu, by měla být vaše noha nepohyblivá, ale zase ne příliš zmáčklá. Když pokrčíte kolena, neměly by vaše prsty tlačit na přední část boty. V horní části boty by měly být lyžáky pohodlnné kolem kotníku. 

Nasaďte lyže

Najděte si rovnou zasněženou plochu. Nastavte lyže tak, aby ukazovaly stejným směrem asi třicet centimetrů od sebe. Držte hůlky ve sněhu několik centimetrů do strany od lyží a vedle předního okraje vázání. Při zacvakávání lyžáků do vázání, se vždy o hůlky opírejte a jistěte se tak. Nasuňte přední část boty do vázání a patu zacvakněte, následně zkuste zvednout nohu, měla by se zvednout i s lyží.

Základní lyžařská poloha

Pokrčte kolena tak, aby vaše holeně spočívaly na přední straně boty a byl jste nakloněn mírně dopředu. Délka lyží zajistí, abyste nepřepadli dopředu. Naklonění dozadu vás nezastaví, ale akorát způsobí to, že lyže nebudete moct ovládat. Držte tyče od těla, během většiny skutečné lyžování, budete připraven je použít, ale používat je v podstatě nebudete.

Odrážení se na rovince

Jedna z prvních věcí, které byste se měli naučit je, jak se pohybovat v lyžích. Udržujte lyže rovnoběžně a posunujte se dopředu pomocí hůlek, oběma rukama současně, zapíchněte tyče, úhel jemně dozadu, do sněhu vedle tebe. Úhel umožňuje používat silnější ramenní svaly, spíše než slabší předloktí. Vytáhněte jednu stranu více než pro otáčení.

Začněte na mensím kopečku

Měl by to být kopec s menším sklonem, nahoru si vyjděte poprvé raději pěšky, po zvládnutí začátku už můžete vyzkoušet vlek nebo sedačkovou lanovku.

Pokud chcete použít vlek, počkejte, až přijede rukojeť, chyťte ji a nechte lano táhnout vás. Netahejte sami, a ani si na tažné sedátko nesedejte. Pokud spadnete, snažte se co nejdříve odkutálet ze stopy.

Pokud jedete sedačkovou lanovkou, počkejte až na vás přijde řada. Obvykle je před nasednutím takový pohyblivý koberec, který Vás odveze k místu kde Vás sedačka nabere. Následně se nechejte nabrat a zajistěte se bezpečnostním pásem (většinou jde o kovovou konstrukci). Dnes už se používají nejčasteji vícemístné sedačkové lanovky. Pokud Vám spadne lyže nebo rukavice, neskákejte dolů, ale vždy počkejte až vás lanovka vysadí na vrcholu kopce.

Připravte se na vrcholu

Sledujte ostatní, zejména pokud se váš mírný svah nachází na úpatí jiného, prudčího, ze kterého ostatní lyžaři mohou přiletět dost rychle.

Technika pro zastavení nebo zpomalení

Tlačte špičky k sobě, paty tlačte od sebe, vytvoříte klín který váa bude brzdit. Tento způsob jízdy se nazývá plužení (pluh), po staromódním klínovém pluhu. Čím širší pluh uděláte, tím pomaleji půjdete. Lyže se vám nesmí překřížit, pokud se tak stane, pravděpodobně spadnete. Začněte pomalu sjíždět ze svahu, jakmile se vám zdá že jedete jistě, klín pomalu zmenšujte, tím pojedete o něco rychleji.

Naučte se zatáčet

Poté co jste si párkrát sjeli mírný svah pluhem, budete chtít pravděpodobně začít dělat obloučky. Chcete-li zatočit, musíte přesunout svou váhu na lyži, která není ve směru otáčení. Tlačení na hranu lyže bude způsobovat vaše otáčení, čím více budete na hranu tlačit, tím ostřejší oblouk budete schopni udělat. Každopádně byste své obloučky měly plánovat dopředu, podle toho jak vidíte svah, tak abyste se vyhnuli náročnějším místům a ostatním lyžařům.

Související články

Diskuse

Jméno:
Text:
Loňský rok:
Diskuse neobsahuje žádný příspěvek
Zobrazena strana 1 z 1 celkem